Kanadské či záhradné čučoriedky majú dnes veľkú popularitu. Výmena pôdy, hnojenie i zastrihávanie sú súčasťou každého pestovania. Čučoriedky pre život potrebujú kyslú pôdu. Ako je to ale s hnojivom? Viete, aké hnojivo na čučoriedky používať? Kedy sa oplatí hnojiť?

Čas hnojenia čučoriedok

Namiesto sledovania rôznych návodov pozorujte kondíciu svojej rastlinky. Sama vám napovie, že jej niečo chýba. Pokiaľ je v plnej sile a s bohatou úrodou, hnojenie je zbytočné. Čučoriedky v kvetináčoch spravidla potrebujú viac pridávaných živín, a to najmä vo vyššom veku.

Nikdy nehnojte v prvom roku! Kanadské i iné odrody majú zo sadenia a čerstvého substrátu dostatok živín. Rastliny majú citlivé korene, ktoré sa môžu hnojením ľahko zničiť. V ďalších rokoch pozorujte stav listov i stoniek. Keď pôsobia nezdravo, potrebujú doplniť výživu. Mladým rastlinkám postačí aj 30g hnojiva ročne, tie staršie potrebujú aj 100 až 150 g. A prečo čučoriedky hnojivo potrebujú?

  • vyvážený pomer živín
  • bohaté kvitnutie
  • veľká úroda
  • plody s vysokou nutričnou hodnotou
  • zdravý rast

Organické hnojivo pre čučoriedky

Chcete konzumovať zdravé plody? ,,Na hnojenie sa najviac vyplatí používať organické hnojivo. Dá sa kúpiť, ale ak máte farmu, môžete si ho aj vyrobiť. To kupované často obsahuje hnoj hospodárskych zvierat ako kone a kravy. Keďže sa hnoj rozpúšťa rýchlo, mieša sa s rohovinou, ktorá slúži ako zásobné palivo,” opisuje  Eduard Kalenský z Ovocnej farmy v Plaveckom Petri.

Živiny vo vyváženom pomere získate aj viaczložkovými hnojivami od rôznych komerčných značiek. Napríklad organo-minerálne hnojivá pôsobia dlhodobo, až na 2 mesiace. Obsahujú základné živiny ako dusík, fosfor, draslík a organické extrakty.

hnojivo na cucoriedky

Kyslé hnojivá bez obsahu vápnika

Pôda, do ktorej zasadíte rastlinu, prichádza o výživné látky už pri prvej vegetácii. Kyslomilná rastlina ako čučoriedka potrebuje dusíkaté hnojivá. Udržovať kyslosť pôdy je dôležité v období od začiatku jari do konca jesene. Napríklad síran amónny čučoriedkam pomáha a výrazne obohacuje úrodu. Jeho nedostatok spozorujete na zažltnutých listoch. Na rozdiel od klasického dusíka pôdu prirodzene prekysľuje. Chcete použiť 100 % organické hnojivo na čučoriedky? Amónny dusík nájdete v prírode ako bavlnenú múčku či močovinu.

Obsah vápnika a chlóru v hnojivách je viac ako nežiadúci, zvyšuje pH pôdy a môže spôsobiť, že plody neurodia. Hnojenie je extra dôležité v prípade, ak ste na zasedenie použili rašelinu. Tá prichádza o výživu veľmi rýchlo, a preto je potrebné ju pravidelne dopĺňať.

Výživa na jeseň

V období vegetácie si môžete vybrať medzi kryštalickými hnojivami, ktoré sa rozpúšťajú vo vode, alebo medzi špeciálnym tekutým hnojivom pre čučoriedky. Vyhnite sa dusíku, čučoriedky potrebujú fosfor a draslík. Kryštalické hnojivá sú určené pre všetky kyslomilné rastliny. Obsah fosforu, draslíka a mikroprvkov je vyvážený, a tak dopomáha čučoriedkam k zdravému vývoju aj na jeseň. Ako na to? ,,Postačí vám klasická zálievka na substrát alebo postrek na listy. Dávajte si pozor na slnko a nikdy nepostrekujte pri slnečnom žiarení – listy by sa mohli spáliť. V období vegetácie aplikujte hnojivo raz týždenne,” dodáva Eduard Kalenský z Ovocnej farmy v Plaveckom Petri.

Nakoniec nezabúdajte ani na optimálne zalievanie. Priveľa vody i priveľa sucha plodom škodí. Ak sa prelejete, použite drenáž na odvádzanie prebytočnej vody. Voda z vodovodu je tvrdá a nie je vhodná na zalievanie. Ideálne je zachytávať vodu z dažďa. A pokiaľ ide o hnojivá, menej je niekedy viac. Pozorujte svoje čučoriedky a samé vám povedia, kedy potrebujú doplniť výživu.