Polievky sú veľmi špecifické jedlá, pretože vedia zasýtiť, hydratovať a tie teplé aj poriadne zahriať. No ovocné polievky sú ešte výnimočnejšie. Presne ako táto čučoriedková polievka, na ktorej si môžete pochutiť kedykoľvek. Je výbornou voľbou pre akýkoľvek chod – na obed, raňajky aj večeru, a to v zime i v lete. Servíruje sa teplá aj studená. Vyskúšajte čaro tejto polievky aj vy!

 

Čo budeme potrebovať

 • 200 g čučoriedok (aj mrazených)
 • 180 ml vody (pozri poznámky)
 • 2 PL trstinového cukru alebo 2 ČL medu
 • 1 PL kukuričného alebo zemiakového škrobu
 • 2 PL pomarančovej alebo citrónovej šťavy
 • biely jogurt na dozdobenie
 • štipka škorice na dozdobenie

 

Ako pripraviť čučoriedkovú polievku

 1. Umyjeme, resp. rozmrazíme čučoriedky. Pripravíme si aj ďalšie ingrediencie, najmä citrusovú šťavu.
 2. Do hrnca dáme čučoriedky, med, citrusovú šťavu a vodu. Privedieme do varu a následne prikryjeme a necháme polievku variť na miernom ohni asi 8 minút, teda kým sa bobule neudusia. 
 3. Ak by ste chceli odstrániť z čučoriedok šupky, môžete polievku precediť. Vadiť by ale veľmi nemali, polievke dodávajú hustotu a textúru. Riešením je aj rozmixovanie polievky ponorným mixérom na záver.
 4. Rozmiešame kukuričný škrob, a to asi v lyžici teplej vody.  Keď sa vytvorí kaša, zamiešame ju do polievky. 
 5. Privedieme opäť do varu a miešame, kým nezačne hustnúť. Potom odstavíme z ohňa.
 6. Podávame teplé alebo trochu neskôr a vychladené. Naservírujeme do hlbokých tanierikov a navrchu dozdobíme lyžičkou jogurtu, čučoriedkami a posypeme štipkou škorice.
 7. TIP 1: Čučoriedkovú polievku je tiež dobré podávať aj ako dezert, v tom prípade skúste použiť kombináciu s mascarpone alebo šľahačkou. Na vrch môžete tiež nadrviť keksíky.
 8. TIP 2: Polievku môžeme spraviť aj ako krémovú, stačí pri varení pridať smotanu na šľahanie.
 9. Dobrú chuť!

 

Táto čučoriedková polievka, z ktorej mávajú obrovskú radosť nielen deti, sa tradične robieva v severských krajinách. Výborne zasýti a zahreje po náročných lyžiarskych výkonoch, tak na ňu určite pri zimných zážitkoch nezabudnite a doprajte si chutnú čučoriedkovú pochúťku. Ďalšie recepty na čučoriedkové dobroty nájdete na tomto odkaze.