Chcete pestovať vlastné čučoriedky, ale nemáte záhradu? Nevadí, pokojne ich môžete pestovať aj na balkóne či terase. Poradíme vám, ako pestovať čučoriedky v kvetináči a na obmedzenom priestore. Čučoriedky sú vhodné na pestovanie v kvetináči, pretože majú plytký koreňový systém. Ich pestovanie v nádobe je vynikajúci nápad, pretože dosahujú výšku 1 m až 1,5 m. Aj keď máte obmedzený priestor, môžete si ich ľahko dopestovať.
Veľkosť nádob
Veľkosť kvetináčov tiež závisí od odrody čučoriedok, ktoré plánujete pestovať. Veľké kvetináče hlboké od 30 do 60 centimetrov budú ideálne na pestovanie čučoriedok. Môžete tiež použiť sudy, vedrá a podobne. Hlavne skontrolujte, aby mali urobené dostatočne veľké odtokové otvory.
Výber odrody
Najlepšie sú staršie kríky, ktoré majú 2 až 3 roky. Rýchlejšie sa aklimatizujú. ,,Pri ich kúpe si kríky dôkladnej prezrite. Vyberajte tie bez chorôb a najlepšie od overeného pestovateľa, “ hovorí Kalenský z Ovocnej farmy v Plaveckom Petri.
PATRIOT čučoriedka
Ide o najpredávanejšiu odrodu, a to vďaka jej vynikajúcej vínovo-sladkej chuti plodov. Je ideálna na pestovanie v kvetináči. Krík je nenáročný a pestovanie je pomerne jednoduché. Čučoriedka rastie iba do výšky 130 cm. Má veľké plody s voskovým nádychom a dozrievajú v 3. júlovom týždni a jej pestovanie si vyžaduje veľa slnka. Je odolná voči mrazom až do -40 °C.
BLUECROP čučoriedka
Je to skoršia odroda, ktorá má tmavomodré veľké plody. Kríky zvyčajne začnú rodiť po troch rokoch. Plody dozrievajú zvyčajne v polovici júla. Krík dorastá až do výšky 170 cm. Ide o cudzoopelivú odrodu, a preto je dobré pestovať v blízkosti odrodu, ktorá kvitne v tom istom čase.
SUNRISE
Skorá kanadská čučoriedka SUNRISE. Obľúbená záhradná odroda s bledomodrými plodmi a silnou arómou rastie na kroch do výšky 160 cm.
Skorá kanadská čučoriedka BLUETTA
Maličký ker s výškou 90 až 150 cm je veľmi úrodný. Stredne veľké plody majú modročiernu farbu a skvelú chuť. Skorá odroda sa využíva na priamu spotrebu, neskorší zber je vhodnejší na spracovanie.
Výsadba
Najlepší čas na vysadenie je na jar alebo na jeseň. Avšak jar je tou lepšou možnosťou, pretože čučoriedky dostanú v lete čas na usadenie a zosilnenie pred príchodom zimy, čím minimalizujú riziko zamrznutia.
Umiestnenie
Kvetináč alebo nádobu, v ktorej máte čučoriedku zasadenú, umiestnite na miesto, kde na ňu bude svietiť slnko aspoň 8 hodín denne. Krík neumiestňujte do tieňa, nebude sa mu tam dariť.
Polievanie
Čučoriedku budete musieť pravidelne polievať. Pôda by mala byť vždy vlhká. Najlepšie je polievanie skoro ráno, keď slnko nie je ešte ostré. Na vrch pôdy môžete dať borovicovú kôru, ktorá pomáha pôde udržať si vlhkosť.
Hnojenie
Základom pestovania je substrát s 3,5 až 5 pH, keďže je to kyslomilná rastlina. Bez tejto zložky nemá šancu prežiť. Hodí sa do každej časti Slovenska. Čučoriedka je pomerne odolná voči chorobám, na živiny sa môže používať hnojivo pre kyslomilné rastliny, ale inak sa pestuje väčšinou bez postrekov. „Vo väčšine prípadov sa rast kríkov čučoriedok spomaľuje s vývojom vegetačného pokoja. Zároveň sa zvyšuje odolnosť rastliny pred chladom a rovnako aj pred ochoreniami,“ opisuje agronóm E. Kalenský. Na hnojenie môžete použiť kyselinové hnojivo s pomalým uvoľňovaním. Odporúčame používať organické hnojivá, ako je rybia múčka alebo rašelina. Výborným substrátom sú napríklad aj piliny z ihličnanov.