Viete ako pestovať čučoriedky v zime? Zima je v plnom prúde a väčšina trvaliek tvrdo spí. Dôvodom je ochrana pred nízkymi teplotami. Špeciálna starostlivosť o čučoriedky v zime zvyčajne nie je extra potrebná, pretože čučoriedkové kríky sú studené a odolné. Len zriedka sa poškodia. Čučoriedky majú radšej práve chladnejšie podnebie. Koniec koncov pochádzajú z Kanady.
,,Vo väčšine prípadov sa rast kríkov čučoriedok spomaľuje s vývojom vegetačného pokoja. Zároveň sa zvyšuje odolnosť rastliny pred chladom a rovnako aj pred ochoreniami,“ opisuje agronóm Eduard Kalenský z Ovocnej farmy v Plaveckom Petri. Nie nadarmo sa hovorí, že pre rastliny je najlepšia poriadna zima.
Ako pestovať čučoriedky v nádobách
Pre záhradkárov sa stalo obľúbené pestovanie v kvetináčoch. Výhod pestovania v kvetináčoch oproti tým v zemi je viacero. Čučoriedkové kríky, ktoré sú zasadené v kvetináčoch, v zime nepotrebujú veľa vody. „Kvetináče treba aspoň raz za mesiac skontrolovať, a ak je pôda suchá, zľahka ju zalievajte, ale nie veľmi. Ak máte kríky pokryté snehom, rastliny dostanú dostatok vlahy, a preto ich nemusíte polievať,“ vysvetľuje agronóm.
Pre čučoriedky v črepníkoch je dobré, ak ich umiestnite vedľa budovy. Kríky tak budú chránené pred vetrom a nepríde k ich prekacovaniu. ,,Do kvetináčov a okolo nich nahrňte štyri až osem centimetrov najlepšie slameného mulča. Ak nemáte, môžete použiť popadané lístie, podrvenú kôru či drevenú štiepku. Nádoby môžete zabaliť do vrecoviny alebo iného izolačného materiálu, opisuje Kalenský.
Poškodenie kríkov
„Ak sa však stane, že po zime príde náhle oteplenie po určitom období chladu, najmä v teplejších klimatických podmienkach, môžu sa rastliny poškodiť. Väčšinou sa to deje na jar, keď začínajú kríky kvitnúť a príde mráz. Zvyčajne, keď k tomu dôjde, je krík v rôznych štádiách pučania a poškodia sa iba vznikajúce púčiky,“ hovorí Kalenský.
Zimné poškodenie rastlín čučoriedky nastáva hlavne vtedy, keď je teplota nižšia ako -3 °C, ale je to v korelácii s relatívnym rosným bodom a tiež vetrom.
Rosný bod je teplota, pri ktorej kondenzuje vodná para. Nízky rosný bod znamená, že vzduch je veľmi suchý, vďaka čomu sú kvety o niekoľko stupňov chladnejšie ako vzduch, a tým pádom sú náchylné na poškodenie. Pestovatelia čučoriedok z Plaveckého Petra používajú na ochranu úrody čučoriedok dym, veterné stroje a dokonca aj vrtuľníky.