Možno ste ani nevedeli, že existuje rozdiel medzi pestovanými čučoriedkami a tými lesnými. Pestované pochádzajú zo sadov a nájdete ich v miestnom supermarkete. Naopak lesné čučoriedky (Vaccinium angustifolium) v priebehu leta dozrievajú v horách. Väčšina z nás si však tento rozdiel vôbec neuvedomuje. Prinášame vám hlavné rozdiely:
Pestovanie
Pestované čučoriedky vyžadujú dôkladné plánovanie a výsadbu, zatiaľ čo lesné čučoriedky prirodzene rastú v horách a na skalnatých kopcoch. Nikto ich nesadí, pretože tie prirodzene rastú tisíce rokov a nie sú náročné na údržbu. Zatiaľ čo pri pestovaných čučoriedkach musia farmári väčšinu vegetačného obdobia všetko kontrolovať. ,,Denne musíme kríky pozorovať, zabezpečovať závlahu a zaobstarávať do sadu včely, aby kríky prirodzene opeľovali. Tiež nemôžeme zabudnúť ani na kosenie priestoru medzi kríkmi, aby sa ľahšie zbierali. Čučoriedky sadíme do zeme alebo do pestovateľských kvetináčov, z ktorých musíme ručne plieť burinu,“ hovorí Eduard Kalenský z Ovocnej farmy v Plaveckom Petri.
Druh
Pestované čučoriedky sú svojou veľkosťou, farbou a chuťou pomerne jednotné. ,,Líšia sa iba konkrétne odrody. Tie sú buď chrumkavejšie alebo sladšie, “ opisuje agronóm Kalenský. Lesné čučoriedky majú spravidla oveľa menšiu veľkosť ako tie pestované. Väčšinou sa líšia tiež farbou – od rôznych odtieňov modrej až po takmer čiernu. Chuť je rôzna, od veľmi sladkej až po kyslejšiu. Tiež majú jemnejšiu konzistenciu a ľúbia praskať.
Veľkosť
Pestované čučoriedky sú vysádzané v radoch a sú strihané tak, aby k nim mali farmári ľahký prístup. Klasicky zasadený čučoriedkový krík často dosahuje výšku človeka. Kríky lesných čučoriedok sú skôr kríčky. Rastú nízko pri zemi a sú rozšírené na väčších plochách najmä v kopcoch.
Zber
Kvôli nízkemu kríčku a často skalnatému terénu nemožno čučoriedky zbierať vo väčšom množstve. Podľa zákona je však zber lesných čučoriedok v lesoch pre verejnosť zakázaný. Týka sa to aj pohybu mimo turistických chodníkov. Tieto zákazy sa vzťahujú aj na národné prírodné rezervácie. Chutné lesné plody slúžia totiž voľne žijúcim zvieratám ako jediný zdroj vitamínov, z ktorých si robia tukové rezervy na prežitie v zimnom období.Pestované čučoriedky sú na rozdiel od lesných zbierané ručne špeciálnym spôsobom tak, aby neboli kríky poškodzované. Zberači navyše presne vedia, aký druh čučoriedok kedy dozrieva, a tak si slovenské čučky vychutnávame od júna až do októbra.
Výživa
Čučoriedky nepochybne patria k superpotravine, ktorú môžeme zaradiť do jedálnička denne. Jedna malá lesná čučoriedka obsahuje vyššiu koncentráciu flavonoidu a oproti vypestovaným má dvojnásobok antioxidantov. Pestované čučoriedky majú však najvyššiu antioxidačnú kapacitu zo všetkých bežne konzumovaných druhov ovocia a zeleniny. Sú zdrojom antioxidantov, najmä antokyanínu, ktorý mu dodáva tmavomodré sfarbenie a pomáha pri odstraňovaní voľných radikálov z krvi. Tým chráni telo pred vznikom rôznych chorôb vrátane rakoviny. Zistilo sa, že ich pravidelná konzumácia pomáha nielen kardiovaskulárnemu systému, ale tiež chráni pred neurodegeneratívnymi chorobami a tráviacimi ochoreniami.
Využitie
Hneď po zbere sa pestované čučky šokovo zachladzujú, aby nestratili čerstvú chuť. To sa pri lesných čučoriedkach nedá zabezpečiť. Často ich zberači zbierajú do nádob, kde sú na seba ukladané, a tým sa poškodzujú.
Pestované čučoriedky sa zbierajú ručne a poukladajú sa v jednej vrstve do plytkých debničiek. Následne sa dávajú do chladiacich boxov, kde sa zachladia na jeden stupeň Celzia. Pri tejto teplote sa prevážajú na baličku a triedičku. ,,Baličku a triedičku sme si objednali z USA. Triedička každú jednu bobuľku skontroluje a ak je poškodená alebo zlá, vytriedi ju. Následne sa čučoriedky zabalia a putujú do obchodu,” opisuje Kalenský.