Dnes u nás existujú tisíce druhov čučoriedok, no ich prvý domov bol v Severnej Amerike. Kanadské čučoriedky sú pomerme známy druh, možno ich poznáte pod názvami ako napríklad čučoriedka záhradná, čučoriedka chocholíkatá, čučoriedka americká, čučoriedka veľkoplodá prípadne brusnica chocholíkatá. Radíme ich do rodu brusnice (Vaccinium) v čeľadi vresovcovitých (Ericaceae). ,,U nás sú stále viac obľúbené, a to pre svoju sladko-kyslú chuť i pre množstvo zdraviu prospešných látok. Pestovanie doma môže byť náročnejšie, ale my v Ovocnej farme sme na to experti,“ hovorí Eduard Kalenský z Ovocnej farmy v Plaveckom Petri. Čo musíte vedieť o skorých odrodách kanadskej čučoriedky?

Skoré kanadské čučoriedky

zdroj: Ovocná Farma

Druhy skorej kanadskej čučoriedky

Každoročne vznikajú nové odrody čučoriedok, ktoré sa odlišujú veľkosťou plodu, výškou rastliny, vnútorným zložením, intenzitou rastu, ale hlavne rozdielnym obdobím dozrievania. Za skoré odrody považujeme tie, ktoré dozrievajú už v polovici júla. Z vyšľachtených odrôd si môžete vybrať z tých najobľúbenejších:

Skorá kanadská čučoriedka DUKE

Patrí medzi najstabilnejšiu odrodu v Európe a u nás ju najčastejšie dostanete v mrazenej verzii s priemernou chuťou, ale aj sladšiu čerstvú verziu. Jej plody sú pevné, svetlomodré a stredne veľké. Rastlina sa pýši vysokým vzrastom okolo 180 cm a znáša mrazy do -28°C. Pre rast potrebuje kyslé prostredie a viac priestoru, pretože sa rada rozvetvuje do šírky.

Skorá kanadská čučoriedka PATRIOT

Je to naša najpredávanejšia čerstvá odroda, a to vďaka jej vynikajúcej vínovo-sladkej chuti plodov. Často sa pestuje i v kvetináči, keďže jej pestovanie je pomerne jednoduché a rastie len do výšky 130 cm. Veľmi veľké plody s voskovým nádychom dozrievajú v 3. júlovom týždni a jej pestovanie si vyžaduje veľ slnka. Je odolná voči mrazom až do -40 °C.

Skorá kanadská čučoriedka REKA

Dlhé strapcovité plody výnimočnej chuti lesnej čučoriedky preslávili túto samoopelivú veľkoplodnú odrodu. Toleruje veľké teplotné skoky, vyššie teplá aj hlboké zimy, je ideálna do nášho slovenského podnebia. Robustný krík s výškou do 160 cm si kvalitu zrelého plodu zachováva až 4 týždne, a preto sa s jej zberom nemusí až tak ponáhľať, no vyžaduje si silný rez.

Skorá kanadská čučoriedka BLUETTA

Maličký ker s výškou 90 až 150 cm je veľmi úrodný. Stredne veľké plody majú modročiernu farbu a skvelú chuť. Skorá odroda sa využíva na priamu spotrebu, neskorší zber je vhodnejší na spracovanie.

Skorá kanadská čučoriedka SUNRISE

Obľúbená záhradná odroda s bledomodrými plodmi a silnou arómou rastie na kroch do výšky 160 cm. Jej zrelé plody ľahko opadávajú, ale oproti iným odrodám je zase značne odolná voči chorobám.

Skorá kanadská čučoriedka SPARTAN

Atraktívna odroda s chutnými šťavnatými plodmi sa radí medzi skoré až stredne skoré odrody, zbiera sa ku koncu júla. Je obľúbená na varenie a tepelnú prípravu pokrmov. Odroda sa odlišuje lesklými zelenými listami, svetlomodrými plodmi a darí sa jej v drenážovaných pôdach. Dobrá mrazuvzdornosť a výnimočná chuť ju zaraďujú ako doplnkovú odrodu do každej pestovateľskej oblasti.

Pestovanie kanadskej čučoriedky

Pestovanie je pomerne náročné, ale základom je substrát s 3,5 až 5 pH, keďže je to kyslomilná rastlina. Bez tejto zložky nemá šancu prežiť. Rastlina si vyžaduje slnko až polotieň a pôda by mala byť neustále vlhká. Hodí sa do každej časti Slovenska. Čučoriedka je pomerne odolná voči chorobám, na živiny sa môže používať hnojivo pre kyslomilné rastliny, ale inak sa pestuje väčšinou bez postrekov. „Vo väčšine prípadov sa rast kríkov čučoriedok spomaľuje s vývojom vegetačného pokoja. Zároveň sa zvyšuje odolnosť rastliny pred chladom a rovnako aj pred ochoreniami,“ opisuje agronóm E. Kalenský.

skoré čučoriedky

zdroj: Ovocná farma

 

Benefity a využitie

Kanadská čučoriedka je najlepšia ako surové ovocie, obsahuje množstvo antioxidantov, železo, vápnik, fosfor, meď horčín, betakarotén, vitamíny A, B1, B2, B6, kyselinu listovú, je prospešná pre ľudské zdravie, a najmä veľmi chutná. Znižuje cholesterol v krvi, krvný tlak, zlepšuje pamäť, slúži ako prevencia cukrovky i rakoviny a efektívne bojuje s baktériami v močových cestách.

Čerstvé či mrazené kanadské čučoriedky môžete využiť na pečenie a varenie, výborne chutia napríklad v koláčoch a s divinou, ale aj ako džemy či kompóty. Všestranné využitie, atraktívny vzhľad a neodolateľná chuť tohto ovocia si získava stále viac obľuby.