Čučoriedky sú skvelým zdrojom antioxidantov. V kuchyni sa dajú využiť do mnohých receptov, ako sú koláče, šaláty či omáčky. Čučoriedky dorastajú na kríkoch a v poslednom období sa mnoho záhradkárov rozhodlo pestovať tieto sladké plody práve kvôli ich nenáročnosti. Kanadské čučoriedky sa najlepšie pestujú tam, kde sú letá chladné a pôda je kyslá. Nebojte sa, existujú odrody, ktoré budú rásť aj v teplých a suchých letných oblastiach.
Výber kríkov
Čučoriedky dnes už dostanete predpestované v nádobách. Vyberte si kvalitné rastliny bez chorôb od overeného pestovateľa. ,,Vhodné sú staršie kríky, ktoré majú aspoň 3 roky, pri nich máte istotu, že sa rýchlejšie aklimatizujú,“ informuje Eduard Kalenský z Ovocnej farmy v Plaveckom Petri. Tiež si môžete kúpiť rastliny s voľnými koreňmi, tie však budú potrebovať viac času.
Vysadenie čučoriedok
Miesto, kde chcete čučoriedky vysadiť, si dobre premyslite. Vysaďte ich tam, kde môžu nerušene rásť 10 a viac rokov. Čučoriedky kvitnú na jar; kvety sú biele alebo ružové. V lete sa bobule menia zo zelenej na ružovú alebo červenú a nakoniec na tmavomodrú. Na jeseň sú listy hnedé. V zime mladé vetvičky a konáre majú tmavú červenú farbu. Čučoriedkam sa najlepšie darí na úplnom slnku. ,,Vyberte si dostatočne slnečné miesto. Kanadské čučoriedky môžete zasadiť aj do polotieňa, ale musíte počítať s tým, že nebudete mať až takú výnosnosť,“ dopĺňa E. Kalenský .
Kríky vyžadujú kyslú pôdu a pôdu bohatú na organické látky. Pôda musí byť dobre priepustná. ,,Zvoľte si pH pôdy 4,0 – 5,0. Pri sadení pridajte do každej výsadbovej jamy vedro odležaného kompostu alebo rašeliny,“ pokračuje agronóm. ,,Tam, kde je pôda zásaditá, pridajte pred výsadbou rovnaké diely piesku a rašeliny do jamy veľkej s priemerom aspoň 50 centimetrov. Pozor si dávajte na ťažkú ílovitú pôdu. Čučoriedky tam nebudú dobre rásť.”
Druhy čučoriedok
Čučoriedka chocholíkatá (Vaccinium corymbosum )
Tiež nazývaná ako kanadská, americká, záhradná, veľkoplodá či brusnica chocholíkatá. Táto odroda pochádza z Kanady a najlepšie sa jej darí v kyslej pôde. Kríky dorastajú až do dvoch metrov. Plody sú veľké tmavomodrej farby. Tento druh patrí k najplodnejším kríkom čučoriedok. Plody dozrievajú koncom augusta.
Čučoriedka obyčajná (Vaccinium ashei)
Albo aj Powder blue. Kríky dorastajú až do výšky 5 metrov, sú vhodné aj do studeného podnebia. Vhodné sú pre ľahké (piesočné) a stredné (hlinité) pôdy a pre krík je vhodná dobre priepustnú pôda. Tento druh môže rásť v polotieni pri lese alebo aj na priamom slnku. Krík obľubuje vlhkú pôdu, ale znesie aj sucho. Táto odroda čučoriedok je samoopelivá a potrebuje inú odrodu Ashei na opelenie. Čučoriedky majú svetlomodrú farbu. Plody dozrievajú od konca júna do polovice júla. Do jamy, kde budete kríky sadiť, pridajte rašelinu alebo borovicovú kôru.
Lesná čučoriadka (Vaccinium angustifolium)
Nazývaná aj lowbush. Ide o odrodu, ktorá bežne dozrieva v našich lesoch, hlavne v Tatrách. Je to opadavý nízko rastúci krík. Lesná čučoriedka dorastá do maximálnej výšky 120 centimetrov. Kvety sú zelenkavobiele s ružovými odtieňmi. Ovocie je drobné a má tmavomodrú až čiernu farbu. Najlepšia je pre krík vlhká pôda s vysokým obsahom organických látok a veľmi kyslá (pH 4,5 – 5,5). Tiež musí mať dobre priepustnú pôdu. Úrodnosť je stredná. Doba kvitnutia je máj až jún a plody dozrievajú až v júli. Rastlina má rada slnko aj polotieň.
Výnosnosť kríkov
Skontrolujte veľkosť bobúľ odrody čučoriedok alebo kultivaru, ktorý si vyberiete. Veľké plody sú najlepšie na okamžitú konzumáciu. Na varenie a pečenia sa hodia skôr menšie. Jeden čučoriedkový krík vyprodukuje každý rok 2 až 10 kilogramov čučoriedok v závislosti od veľkosti kríka. Rastliny dosiahnu plnú produkciu cca po 6 rokoch.
Opeľovanie čučoriedok
Niektoré čučoriedky si vyžadujú krížové opelenie; iné sú plodné samy (Pozor, samorodné odrody nie sú vždy spoľahlivé). Nezabudnite skontrolovať, ktorú výsadbu vysádzate. Ak odroda vyžaduje krížové opelenie, vysaďte dve alebo viac kríkov. ,,Na zaistenie dobrého ovocného sadenia vysaďte viac ako jeden kultivar. Je pravdepodobné, že výsadba troch rôznych odrôd zabezpečí opelenie. Výsadbou sa predĺži aj výsadba viac ako jedného kultivaru. Nie všetky odrody čučoriedok kvitnú súčasne; niektoré kvitnú skoro na jar, iné kvitnú neskôr. Aby ste zabezpečili opelenie, vyberte si odrody, ktoré kvitnú zhruba v rovnakom čase,” opisuje agronóm.
Výsadba čučoriedok
Čučoriedky vysaďte na jar alebo na jeseň. Nesaďte, ak je pôda zamrznutá alebo príliš mokrá. Kríky vysádzajte na miesto, kde je najlepšie slnko a kde nie je príliš veterno. Ak je pôda neutrálna alebo prirodzene zásaditá, zvážte výsadbu čučoriedok na vyvýšenom záhone bohatom na kyslú pôdu. Mladý krík pred presádzaním z nádob do zeme dôkladne zalejte. Vykopte jamu o polovicu hlbšiu, ako sú korene. Do jamy nalejte dostatok vody a pridajte organické hnojivo s pomalým uvoľňovaním. Hnojivo zakryte tenkou vrstvou pôdy. Vložte krík do jamy tak, aby pôda bola vyrovnaná s okolitou pôdou.
Po výsadbe naneste okolo každej rastliny 3 až 5 palcov odležaného kompostu alebo organického mulča – kompostované piliny, listové plesne alebo borovicovú kôru. Pôda tak bude rovnomerne vlhká a plytké korene chránené pred zmenami teploty.
Starostlivosť, živiny a polievanie
Čučoriedky vyžadujú stálu vlhkosť a priepustnú pôdu. Udržujte pôdu vlhkú, to zabezpečí tie najväčšie bobule. Korene čučoriedok sú plytké a nemali by sa narúšať. Na povrch pôdy, kde je krík zasadený, naneste hustý mulč; tým zabránite rastu buriny, udržíte pôdnu vlhkú a pôdu aj ochladíte. Okolo čučoriedok pridajte aspoň raz alebo dvakrát ročne organický mulč. Keď sa mulčovanie rozpadne, čučoriedkové korene do nej dorastú.
,,Vyhýbajte sa hnojivám, ktoré obsahujú vápno alebo vápnik. Živiny, ktoré čučoriedky potrebujú, by mali byť opatrené rozložením starého kompostu alebo komerčnej organickej zmesi na výsadbu okolo čučoriedok raz alebo dvakrát ročne,” upozorňuje Kalenský.
Ak hlásia mrazy, zakryte pučiace alebo kvitnúce rastliny. Prvý rok odcviknite kvety a mladé bobule, to umožní rastline zosilnieť korene a bude lepšie rásť. Podľa potreby každý rok odstraňujte mŕtve a poškodené časti kríkov.
Zber a skladovanie čučoriedok
Čučoriedkové kríky začnú plodiť v druhom roku po výsadbe. Čučoriedky dozrievajú 6 až 7 týždňov. Nie všetky bobule v klastri dozrievajú súčasne. Zbierajte plody, ktoré sa sfarbili do modra a sú sladké. Nezrelé bobule zbierajte neskôr. Zrelé bobule po jemnom potiahnutí opadajú samy. Zrelé bobule vydržia na kríku asi týždeň; potom opadajú.
,,Bobule sú veľmi jemné a malo by sa s nimi manipulovať veľmi opatrne. Zrelé čučoriedky konzumujte ihneď. V chladničke vydržia 1 až 2 týždne,” uzatvára Kalenský. Čučoriedky môžete skladovať zmrazením, zaváraním alebo sušením čí výrobou džemu.