Pomaly prichádza obdobie, keď môžeme siahnuť po zásobách a uskladnených surovinách. Čo tak zobrať sušené a mrazené čučoriedky? Zo sušených vyčaríme (alebo vyčajíme) čaj a mrazené sa po trošku dlhšej dobe premenia na likér.
Na likér budeme potrebovať
- 1 kg (mrazených) čučoriedok
- 500 g cukru/medu
- 1l alkoholu/rum/slivovicu/potravinársky lieh/vodka
- 1l vody (alebo podľa gusta iná mierka alkoholu a vody)
- škoricu/mätu/pomarančovú kôru/klinčeky
Ako pripraviť likér
- Pripravíme si čučoriedky, ak máme mrazené, môžeme ich najprv nechať rozmraziť, ale zvyšným procesom prípravy k tomu tak či tak príde. Hlavne ich treba nasypať do sklenej uzatvárateľnej nádoby, kde sa zmestia ingrediencie.
- V tejto nádobe ich osladíme, ochutíme vybranými dochucovadlami a necháme odstáť – ak ich zalejeme liehovinou, tak aspoň 3 dni, bez nej ideálne aj mesiac. Netreba sa báť teploty, úplne vhodná je izbová.
- Precedíme a vytlačíme čučoriedkovú šťavu alebo čučoriedky rozmagáme. Ak sme k nim nepridali alkohol, tak ho primiešame. Ďalej primiešame prevarenú osladenú vodu (klasickú sirupovú). Pozor však na osladenie, aby ste to neprehnali s cukrom.
- Hotový likér sa skladuje v chlade. Možno ho použiť aj do koláčov alebo hlavných jedál. Dobrú chuť!
Ten, kto obchádza alkoholové nápoje, môže siahnuť po čučoriedkovom čaji zo sušených bobuliek. Jeho výsadou je, že ho viete pripraviť omnoho rýchlejšie ako likér a navyše pomáha pri trávení, hnačkách, ale aj zápaloch močového mechúra.
Na čaj budeme potrebovať
- v mierke na jednu šálku:
- 20 g sušených čučoriedok
- 300 ml vody
- ľubovoľne na dochutenie
Ako postupovať
- Jednoducho zalejeme prevretou vodou sušené čučoriedky. Ak máte čerstvé alebo mrazené či zavárané pokojne využite aj tie.
- Necháme vyluhovať asi 10 minút, ale môžeme aj omnoho dlhšie.
- Dochutiť môžeme napríklad škoricou, medom alebo citrónom.
Pre ďalšie pochúťky z čučoriedok kliknite sem.