Čučoriedky sú chutné, zdravé a veľmi obľúbené ovocie, no ich pestovanie nebýva vždy jednoduché. Domácim i odborným pestovateľom sa stáva, že čučoriedky prestanú rodiť. Úroda sa z roka na rok mení, a hoci svoje praktiky zachovávajú, úroda vyhlási štrajk. Prečo nerodia čučoriedky? Poznáte príčiny nerodiacich čučoriedok?

Nesprávne zastrihovanie konárikov

Nemusíte sa stresovať, ak čučoriedky nerodia hneď rok po zasadení. Záleží od plodu a podmienok, ale je úplne bežné, že čučoriedky začnú rodiť až v treťom roku. Pre posilnenie úrody môžete v prvých rokoch odrezať slabšie, poškodené a súché konáre, a to na jar po zime. Dajte si ale pozor – čučoriedky rastú na jednoročnom dreve, ktoré vyrastá z toho dvojročného. Ak ste neponechali dvojročné drevá, môže to byť príčina nerodiacich čučoriedok.

Zloženie pôdy

Rašelina alebo jej kombinácia s kyslou pôdou je pre čučoriedky základ. Ak však s pôdou nenarábate a roky ju necháte v pôvodnom stave, môže jej po 2-3 rokoch chýbať kyslá pôdna reakcia. Táto kyslomilná rastlina potrebuje rásť v pôde s 3,5 až 5 pH. Ako to dosiahnuť? Pri jarnom okopávaní je vhodné pridať do pôdy kremičitý piesok. Nezabúdajte ani na rašelinu, ktorá sa musí dostať ku korienkom rastliny. Niektorí pestovatelia radi do pôdy miešajú aj lesnú hrabanku, piliny či podrvenú kôru. Určite stoja za zmienku aj prospešné hnojivá a výživy, ktoré čučoriedky pre svoj rast potrebujú.

nerodia čučoriedky

zdroj: ovocnafarma.sk

Odroda čučoriedok

Každá odroda vyžaduje odlišné podmienky a živiny. Na Slovensku máme stovky vyšľachtených odrôd, medzi tie najobľúbenejšie a najmenej náročné patria kanadské čučoriedky. Ide o zemolez, ktorý dokonca nutne nevyžaduje ani rašelinu v pôde. Kyslosť pôdy a potrebná výživa ale zaručí, aby ste zbierali bohatú úrodu.

Ostré slnko a studený mráz

Ideálnym miestom pre čučoriedky je polotieň. Ranné slniečko ich teší, poobedné horúčavy ich zbytočne vysušujú, a preto sa majú lepšie v tieni.

Možno ste tiež niekedy počuli, že príčina nerodiacich čučoriedok je mráz. Je to mýtus, pretože rastlina je vysoko odolná nízkym teplotám a jarnému mrazu. Na zimu ich však môžete ochrániť: obaľte kvetináč s rastlinou do deky, bublinkovej fólie alebo do debne, ktorá bude vystlaná polystyrénom, slamou alebo senom. Ochrana pôdy v zime neuškodí, ale mráz v tomto prípade nebýva dôvodom neúrodnej rastliny. Napríklad skorá odroda kanadskej čučoriedky Patriot, ktorá sa u nás predáva najčastejšie, prežije zimy až do -40°C.

Našli ste príčinu, prečo sa vašim čučoriedkam nedarí? Vo väčšine prípadov ide o nesprávny substrát alebo odstrihnutie dvojročných výhonov, z ktorých sa následnej plody rodia. Vyhnite sa týmto chybám a čoskoro si pochutnáte na pravých domácich čučoriedkach, ktoré okrem skvelej chuti obohatia váš organizmus o množstvo vitamínov a minerálov. Posilnite si imunitný systém a čerpajte rodinné maškrty priamo zo svojej záhradky. Pri správnom pestovaní vás úroda čučoriedok príjemne prekvapí.