Ak ste sa ešte nestretli s quionoou, nemusíte sa báť jej spracovania. Je to totiž veľmi podobná surovina ako je ryža, ale aj kus-kus či bulgur. Quinoa má pôvod v Južnej Amerike, najmä v oblasti Peru, Bolívie a Čile, preto sa jej hovorí aj Mrlík čílsky.

V tomto recepte spojíme dve veľmi zdravé potraviny. Ako sú zdravé čučoriedky, tak quinoa vôbec nezaostáva. Môže sa pýšiť vysokým obsahom minerálov a vitamínov. no neobsahuje lepok.

Patrí medzi celkom zaujímavé plodiny. Pestuje a používa sa ako obilnina, ale botanicky k obilninám nepatrí, preto sa zaraďuje k pseudoobilninám. V skutočnosti je to rastlina, a teda veľmi podobná mrlíku bielemu, čo je rozžírená burina, o ktorej sa vraví, že je príbuzná špenátu. Takže oba tieto mrlíky by sa mali dať aj jesť.

Quinou nájdete v naozaj rôznych receptoch, možno aj preto, že má tri druhy a vyrábajú sa z nej vločky, múka, pálenka aj pivo. My sme sa však rozhodli začať od jednoduchších kombinácií, a preto si spravíme niečo ako quinoa kašu s čučoriedkami.

Budeme potrebovať:
  • 100 g čučoriedok (ideálne zaváraných alebo mrazených)
  • 150 g quinoy (druh zvoľte podľa chute)
  • vodu
  • olivový olej, prípadne kokosový
  • kokos, oriešky, semiačka (slnečnicové)
  • na dochutenie – datlový alebo čakankový sirup
Ako na pseudoobilninu quinoa:
  1. Varenie quinoy sa začína jej opláchnutím. V čistej vode ju môžeme nechať odstáť 10 minút.
  2. Do hrnca dáme v pomere 1:2 quinoy a vody. V tomto prípade na 150 g pôjde asi 300 ml vody.
  3. Uvarenú quinou necháme opäť odstáť a po hodinke ju osmažíme na oleji.
  4. Primiešame kokos, oriešky, slnečnicové semiačka, smažíme do chrumkava, ale nie dlho, pretože sa vedia rýchlo “chytiť”.
  5. Na panvicu ešte môžeme pridať aj čučoriedky a miešať, aby sa hmota spojila. Pokojne však môžu ísť až na záver servírovania.
  6. Takto ešte môžeme pridať na plný tanier čučoriedkovej quinoy napríklad čakankový sirup.
  7. Dobrú chuť!

Ak máte chuť na iné recepty s čučoriedkami, môžete sa inšpirovať napríklad týmito.