O čučoriedkach máte u nás už množstvo informácií. Väčšinou sa sústredíme na tie sladké čerstvé plodiny, ktoré sú plné vitamínov a živín. Viete, že aj z nich sa ešte dajú robiť všelijaké kúzla? Okrem známych mrazených, existujú aj čučoriedky sušené. Sme čučkoví experti a radi sa s vami podelíme o naše znalosti k sušeným kanadským čučoriedkam.
Sušená čučoriedka – prečo ju vyskúšať
U nás na Slovensku sa najčastejšie hovorí o sušených slivkách či brusniciach, kanadské čučoriedky sú už menej známe, no o to viac vynikajúce. Vysoký obsah vitamínu C v čučoriedkach bojuje proti chrípkam i infekciám dýchacích ciest, je to ideálna superpotravina na imunitu! Vitamínmi A, B, E, a K môžete obohatiť svoje raňajky. Budú tak plné antioxidantov a vaše telo získa draslík, zinok, vápnik i magnézium. Okrem známych účinkov, ktoré sú rovnaké ako pri čerstvých čučoriedkach, hlavným benefitom tých sušených je dezinfekcia čreva. Sušené čučoriedky sú dlhodobo ideálnym prírodným liekom na hnačky a tráviace problémy. Pre vysoký obsah železa tiež pomáhajú v boji s anémiou, nezabudnite sa však poradiť s lekárom. Ak máte v pláne zhodiť pár kíl, sušené čučoriedky bez pridaného cukru sú ideálnou potravinou na zobanie medzi hlavnými jedlami. Podporujú rýchly metabolizmus a nemajú takmer žiadne kalórie.
Lyofilizácia kanadských čučoriedok
Po slovensky by sme lyofilizované čučoriedky jednoducho nazvali sušené mrazom. Metóda sa zakladá na sublimácii zamrznutej vody za nízkeho tlaku a teploty. V špeciálnych podmienkach sa voda z ľadu dostane do plynného stavu bez premeny na kvapalinu. Mráz siaha až do hĺbky -100 C! Ide o ten najzdravší spôsob, ktorý má nakoniec podobu tenkého a ľahkého plodu k okamžitej spotrebe, ale aj lahodný prášok. Ten sa často využíva na výzdobu zákuskov alebo sa pridáva do krémov, smoothies i jogurtu. Všetky živiny a vitamíny z čerstvej čučoriedky sú zachované, vysoký obsah flavonoidov pomáha bojovať proti oxidačnému stresu v organizme a priaznivo vplýva na naše zdravie. Ideálne prírodné farbivo s funkciou prírodného antioxidantu, ktoré aj bez pridaných cukrov zachováva svoju chuť. To je sila lyofilizácie!
Ďalšie spôsoby sušenia čučoriedok
Sušiť čučoriedky môžete aj u vás doma. Stačí si zakúpiť naše čerstvé plody, ktoré pre vás poctivo pestujeme na Ovocnej farme a vysušiť si ich doma. Napríklad taká sušička na ovocie je dnes široko dostupná. Úspech budete mať zaručený. Ak ju práve doma nemáte, ide to aj v trúbe – sušenie trvá cca 7 hodín. Cez teplé letá vyskúšajte moc priameho letného slniečka na dvore či na balkóne. Na rozdiel od lesných čučoriedok, kanadská odroda sa dá pestovať aj v kvetináči doma na balkóne, dokonca i v zime. Zmyselnú sladkú chuť sušených kanadských čučoriedok si tak môžete vychutnať kedykoľvek!
(Tajný tip: Počuli sme aj o ľuďoch, čo skúšali sušiť čerstvé čučoriedky v mikrovlnke. To vám určite neodporúčame!)
Čučoriedky v kuchyni
Skvelou výhodou je, že sušené čučoriedky sú určené k priamej konzumácii. Môžete si ich zobrať ako niečo pod zub na cestu, do práce, do školy či do hôr. Sú skladné a plné vitamínov – dokonalá výživa pre vaše telo. Existujú však aj iné prípravy – skúšali ste už čučoriedkový čaj? Sušené kanadské čučoriedky jednoducho môžete zaliať horúcou vodou a nechajte odstáť. Ideálny recept na tento čaj je však vložiť čučoriedky do studenej vody a nechať prevariť vo vriacej vode aspoň 10 minút. Dosiahnete tak sladkú chuť a neodolateľnú ovocnú arómu. Keď čaj vypijete, rozmočené čučoriedky môžete pokojne zjesť alebo z nich urobte džem.
Obľubujete zdravé raňajky? Potom si pár čučoriedok nezabudnite hodiť do ovsenej kaše či do müsli. A čo tak sirup, kompót či domáci džús? Torty a koláče sú pre sušené a mrazené čučoriedky extrémne obľúbeným lákadlom.