Čučoriedky vo veľkej časti pozitívne vplývajú na naše zdravie, ale občas sa môže stať, že chorobu dostanú práve oni. Je na pestovateľoch, aby rastlinu vyliečili. Čučoriedky patria medzi tie odolnejšie rastliny medzi bobuľovinami, sú prirodzene odolné voči mnohým škodcom i vírusom, zvládajú tuhé mrazy a sú pomerne nenáročné na pestovanie. Čo im ale naopak škodí? Najčastejšie ide o nesprávne pestovanie, kontaminované sadivo či nevhodné prostredie pre rast. Aké sú najčastejšie choroby čučoriedok a ako sa ich zbaviť?

Plesne

Plesňové ochorenie na čučoriedke spoznáte cez biele kvety a škvrny na listoch. Na mieste listov sa začínajú vytvárať pavučiny, listom chýba výživa a postupne sa vlnia. Múčnatka na listoch je boj s časom. Čím dlhšie na liečbu čakáte, tým náročnejšie to bude. Pokiaľ ešte nie je infikovaná celá rastlina, na začiatku môžete postihnuté lístie odrezať a spáliť.

Huby

Plesne a huby sa z rastlín veľmi ťažko odstraňujú, často to ani nie je možné a hrozí strata celej úrody. Listy môžu vysychať, majú čierne bodky i výtrusy. Hubové ochorenie ako napríklad antraknóza sa prejavuje škvrnami na listoch, ktoré vyparujú. Plody hnijú a sú pokryté žlto-oranžovými škvrnami. Najlepším bojom je použitie fungicídov.

A čo dvojité špinenie? Aj za to môžu huby! Vysoká vlhkosť začína troškou sivých škvŕn na listoch, ktoré časom menia farbu a zabíjajú časti čučoriedok. Hneď, ako škvrny uvidíte, zbavte sa ich a zneškodnite ich. Ošetrenie chemickými prostriedkami čučoriedky dokáže zachrániť.

Škodcovia na čučoriedkach

Tento druh ochorenia je na identifikáciu najjednoduchší, a preto nie je až tak náročné sa ho zbaviť. Napríklad húsenice nechávajú svoje larvy na listoch, v zemi či pod kôrou. V tomto prípade začnú listy žltnúť a vysychať. Kríky musíte postriekať chemickým prípravkom, tinktúrou z paliny alebo prostredníctvom fumigácie. Prítomnosť vošiek sa prejavuje podobne ako nákaza húsenicami. Vošky sa živia miazgou rastliny zo spodnej strany listov a vysušujú ich. Vošky odpudzuje štipľavý zápach ako cesnak, tabak či odvary.

Roztoče ako napríklad kliešte sú veľmi nebezpečné, množia sa neuveriteľnou rýchlosťou. Žiarivá oranžová farba je ich poznávacia značka. Nebojte sa bojovať chemikáliami či alkoholom.

Vírusy

Vírusové ochorenia čučoriedok sa šíria voškami, háďatkami i včelami, ktoré prenášajú infikovaný peľ. Vírus sa na čučoriedke prejavuje zhnednutím kvetov a listov. Takéto príznaky sa väčšinou objavujú medzi aprílom a májom. Kvety sa síce zachovajú aj počas leta, ale nedokážu sa vyvinúť do plodu.

Na rozdiel od hubových a bakteriálnych ochorení, na vírusy chemikálie nefungujú. Najlepším riešením je prevencia a dostatočná hygiena. Dodržujte čistotu pôdy i nádob a podozrivé rastliny okamžite odstráňte. Pravidelná kontrola vošiek je ideálnou prevenciou pred vírusovými chorobami rastliny.

Mumifikácia bobúľ

Mladé tkanivá výhonkov a kvety môže postihnú aj huba Monilinia vaccinii-corymbosi. Toto ochorenie vyzerá tak, že listy kvetnú a výhonky sa zafarbia do čierna a zomierajú. Plody pokračujú v raste do svojej plnej veľkosti, no často už v sušenej podobe. Takéto mumifikované ovocie nie je vhodné ku konzumácii, bobule i ostatné zasiahnuté časti rastliny je potrebné pozberať, odstrániť a spáliť, aby sa choroba ďalej nešírila.

Rakovina stonky

Medzi najčastejšie choroby čučoriedok partí aj rakovina čučoriedky je zavinená hubou Godronia cassandrae. Postihnuté listy sú pokryté červenými škvrnami, ktoré sa rozširujú. Dopĺňajú ich vredy a matrice. Chcete sa vyhnúť tomuto zákernému ochoreniu? Vyhýbajte sa nadmernej vlhkosti a pravidelne stonky prerezávajte.

Moniliáza ovocia

Ovocná hniloba sa objavuje ešte pred kvitnutím. Začiatky hniloby nájdete na vrcholkoch vetvičiek. Hniloba sa postupne šíri na kvety a celý zvyšok rastliny. Pre bežného pozorovateľa rastlina vyzerá ako zamrznutá. Ako sa hniloby zbaviť? Jedinou možnosťou je odstrániť hnilé časti rastliny, alebo rovno celý ker.

Prevencia – zdravé čučoriedky bez ochorení

Najlepší boj proti chorobám čučoriedok je prevencia. Ak kupujete priamo odrezky, preskúmajte korene. Tie musia byť zdravé a silné, inak vám rastlinka dlho nevydrží. Dbajte na dobre vetrané a osvetlené miesto na pestovanie, pričom kríky musia mať medzi sebou vzdialenosť aspoň pol metra. Každý rok prerezávajte a zozbieraný materiál spáľte. Rastlinu čučoriedky tak omladíte a oživíte. Vyhýbajte sa zvýšenej vlhkosti. Používať môžete aj rôzne chemické prípravky či granulované zlúčeniny. Sledujte listy, ak sa zvlnia, uschnú, menia farby alebo majú škvrny, musíte prísť na príčinu, aby ste sa choroby čučoriedky skutočne zbavili.