Povedali sme si, ako čučoriedky vypestovať doma a ako sa o ne starať. Keďže čučoriedok nie je nikdy dosť a neraz sa stane, že sa v kuchyni objaví veľa týchto sladkých bobuliek, treba ich nejako využiť. Čučoriedky sú však veľmi náchylné na to, aby dlho vydržali. Okrem toho, že sú malé, majú aj veľmi jemný povrch, ktorý ich chráni.
Ideálne je preto zjesť čučoriedky ihneď, neupravované a čerstvé. No čo s tými, ktoré aj tak zostanú nazvyš? A čo tie, ktoré si chceme nechať, aby sme si mohli vychutnávať čučoriedkovú chuť po celý rok? Ako ich skladovať?
Potrebujú chlad
Čučoriedky nemôžeme nechať čerstvé mimo chladu. Pivnica ani špajza však v tomto prípade veľmi nepostačia. V chladničke ale vydrží väčšina druhov čučoriedok približne jeden až dva týždne. Je dobré, ak sa takto skladujú v neuzavretej nádobke, plastovej alebo keramickej.
Teplota, ktorá je pre bobuľky optimálna, sa pohybuje od 0 do 5° C. Preto sa aj na farme v Plaveckom Petre odvážajú hneď po obratí do chladiaceho boxu. Potom sa vytriedia, zabalia do krabičiek a prevezú na pulty, kde sú do 24 hodín od samotného obratia.
Samozrejme, netreba zabudnúť, že čučoriedky z chladničky treba do niekoľkých dní zjesť a napríklad použiť do nejakého chutného receptu.
Geniálnejším vynálezom je pre čučoriedky mraznička. Tá zamrazí bobuľky na koľko len chceme a pritom nestratia na svojej “sile”. Množstvo prospešných látok sa v nich zachová a po rozmrazení a odkvapkaní znova fungujú takmer ako čerstvé. Pri zamrazovaní však treba dať pozor na to, aby sa nepoškodila vonkajšia vrstva čučoriedky, tzv. film. Ten chráni jej čerstvosť a celistvosť. Do mrazáku je preto vhodné dávať len nepoškodené a celé čučoriedky. Taktiež ich treba pred zamrazením očistiť a ak je čo, tak aj umyť.
Použiť mrazené čučoriedky do receptov sa dá podobne, ako tie čerstvé. No a čo ďalšie pochúťky?
Spracovanie čučoriedok
Poznáme recepty, ale aj recepty, ktoré sa dajú použiť do ďalších a ďalších receptov… Teda na lekváre, džemy alebo sirupy. Tie sa môžu po správnom zavarení a uskladnení používať napríklad na palacinky, lievance, waffle, buchty alebo niekomu chutí aj jednoduchý chlieb s maslom a lekvárom.
Takto môžeme použiť aj vyradené čučoriedky, ktoré by sme nedali zamraziť. Sú to napríklad mäkšie bobuľky alebo také, čo majú porušený film. Pozor, hnilé ani plesnivé nespracovávame, tie sa, samozrejme, vyhadzujú.
Pri každom postupe v rôznych receptoch je dôležité najmä jedno – poriadne utesniť uzáver nádoby. Po tepelnom spracovaní plniť nádobky čo najteplejšou zmesou a potom rýchlo pouzatvárať. Až na záver schladiť.
A chladiť čo najviac, ako sa dá. Takto tepelne spracované čučoriedky vydržia v pohárikoch dlhšie aj mimo chladničku približne rok. Musia však byť na chladnom a tmavom mieste, ako je špajza alebo pivnica. Chladnička je nutnosť po otvorení nádobky, tú už inde netreba dávať.
Zaváranie celých čučoriedok
Na to, aby sme zachovali celé plody, samozrejme, stačí čučoriedky zavariť do pohára. Dobrý kompót vie zdokonaliť každé jedlo. Jeho príprava je pomerne jednoduchá, základom je mať poriadne umyté poháre, ktoré tesnia a vyumývané nepoškodené čučoriedky.
Môžete si vybrať, či chcete zavárať s nálevom, alebo bez. Nálev je v podstate povarená ocukrená voda, ktorou zalejeme čučoriedky nasypané v pohári. Ak túto vrelú vodu vynecháme, bobuľky len ocukríme. V oboch prípadoch treba dobre utesniť nádobky a vložiť do vodného kúpeľa v hrnci na zaváranie, kde musia okolo teploty 90 – 95° C pobudnúť asi 20 až 30 minút. Tie, ktoré sú bez nálevu treba variť dlhšie.
Po vybratí z hrnca sa zvyknú otáčať poháre hore dnom, aby sa lepšie utesnili. Skladujú sa takisto v chladnejších teplotách a tme.
Bez námahy
Ak nechceme toľko variť či chladiť, je tu iné riešenie. Čučoriedkové bobuľky možno aj sušiť a zachovať vitamíny aj vlákninu. Je to jednoduché, netreba s nimi robiť nič, len očistené poukladať samostatne na širokú plochu. Nájsť miesto, kde sa poriadne vyhrejú a vysušia, pričom ich nepostihne žiadna pleseň ani hniloba. Potom už budú odolné aj pri izbovej teplote.
A ako nájsť to správne miesto? Ideálne je sušiť čučoriedky v špeciálnej sušičke určenej na sušenie ovocia. Vhodná bude aj trúba alebo mikrovlnná rúra, tito spotrebiče zvyknú mať funkciu sušenia. Ak ju nemajú, treba dať pozor na to, aby sa nevarili, ale schli, a to rýchlo, pretože hrozí hnitie. Sušené čučoriedky treba skladovať v sklenených uzatvárateľných nádobách, ideálne tiež v tmavšom a suchšom prostredí. Akákoľvek vlhkosť ich ohrozuje, ale ak ich uchránime, vydržia aj 6 mesiacov.
Možností, ako čo najdlhšie udržať čučoriedky jedlé, je celkom dosť. Už len si vybrať, či chceme nápoj, lekvár alebo skoro čerstvé odmrazené ovocie, napríklad na koláč.