V prírode už vidieť jeseň. Všetky procesy, ktoré sa v rastlinách začali, majú spoločný zmysel, a to pripraviť sa na zimu. Výnimkou nie sú ani čučoriedky, ktoré patria medzi skúsené zime odolné kríky. Ich práca sa po rodení sladučkých drobných plodov ani zďaleka neskončila. Ako im pomôcť s touto zimnou prípravou, ktorá prebieha na jeseň? Starostlivosť o čučoriedky je v tomto období rozhodne dôležitá.

Koncom septembra už väčšina odrôd čučoriedok ukončuje rodenie plodov a zberá sa posledná úroda. Po zbere sa začína čučoriedka pripravovať na “zimný odpočinok”. Ako u väčšiny listnatých kríkov to znamená, že zelené lístie sa sfarbuje a postupne opadáva. Avšak začínajú sa aj také procesy, ktoré nevidno. Rastlina začína prenášať živiny do drevnatých častí a napokon hlavne do koreňa. Celkovo tak krík takmer úplne prestáva fungovať nad zemou.

V koreňoch potom čučoriedka sústredí sacharidy, ktorých zásoba jej musí vyjsť na celú zimu. Sústredí sa aj na dlhodobejšiu zásobu, ktorú využije na jar, to sa týka najmä dusíka, fosforu a draslíka.

Sadenie

Najlepšie obdobie pre vysádzanie čučoriedok býva dvakrát za rok. Najprv, samozrejme, na jar, no a taktiež na jeseň. Je to práve pre procesy, ktorými kríky v tomto čase prechádzajú. Spevňuje sa im základ, teda korene a drevnaté časti. Takáto poctivá príprava na zimu je tak aj pre nové kríčky veľmi dôležitá. Ak sa stihnú počas jesene dobre uchytiť, budú ideálne pripravené na nasledujúce obdobia.

Čučoriedky sa sadia do kyslých pôd s rozmedzím 3,5 – 5 pH. Je to dôležité pre rýchlosť ich rastu a úrodu. Výsadba by mala byť na miesto s dostatkom svetla a priestoru, kde je najlepšie sadiť v blízkosti ďalšie čučoriedkové kríky.

Na výber je sadenie do kochlíkov a sadenie do zeme, prípadne do mechoviny. Jamy v zemi by mali byť približne hlboké asi 50 centimetrov a 40 centimetrov široké. Pokiaľ sadíte čučoriedok viac, dbajte aj na rozmiestnenie, kde by sa mal nechať dostatočný priestor medzi radmi aj jednotlivými kríkmi. V jednom rade by mal byť medzi nimi rozostup viac ako meter a medzi viacerými radmi zasa aspoň 2,5 metra. Pri sadení použite aj rašelinu, piliny alebo kompost a až po zasadení krík pohnojte. Po vysádzaní na jeseň treba čučoriedky napokon starostlivo zatepliť.

Sadenie do kochlíkov je o niečo výhodnejšie. V prípade potreby viete čučoriedku preniesť na lepšie a teplejšie či menej veterné miesto podľa počasia. Pri sadení do kochlíkov využitie zalievaciu zmes pre kyslomilné rastliny a pre udržanie vlhkosti zakryte rastlinu drevnou štiepkou.

Pri dostatočnom množstve vlahy a pri stredne nízkej teplote by sa mali čučoriedky dobre zakoreniť. Stonky vďaka jesenným procesom zhrubnú a môže začať zima s mrazmi.

čučoriedky v kvetináčoch

Čučoriedky v kvetináčoch

Starostlivosť o čučoriedky – zateplenie

Hoci je čučoriedka jeden z mrazu najodolnejších kríkov, starostlivosť o ňu netreba podceňovať. Aby sme čučoriedkam pomohli sa na zimu lepšie pripraviť, je potrebné ich proti mrazom dôkladne poistiť. Dá sa v podstate využiť veľa izolačných materiálov, či už suché piliny, slama, suchá drevná štiepka, prípadne suché opadané lístie. Ak máte čučoriedky sadené do vrecoviny, aj tá ich vie pred mrazmi čiastočne ochrániť.

Pri zateplovaní je dôležité najmä zakrytie koreňov stelivom alebo slamou, občas je ale treba zabezpečiť aj ochranu koruny kríkov pred ťažkým snehom či námrazou. Vtedy hrajú úlohu živiny, ktoré si čučoriedka počas jesene uloží, ale aj mechanické opatrné odstránenie snehu z kríka. U nás na farme používame v niektorých prípadoch na ochranu čučoriedok aj vrtuľníky.

Starostlivosť o čučoriedky – rezanie

Na jeseň nie je vhodné čučoriedky zarezávať. Hodí sa im to až na prelome zimy a jari. A to tiež až staršie kríky, ktoré majú aspoň 4 roky. Vtedy totiž začne mať zmysel obnovenie konárikov. Všetky slabé, pristaré, krátke a vretenovité výhonky po odstránení nahradia na jar nové a pevnejšie. Preto je treba stihnúť ich odstrániť ešte pred rastom nových, aby sa mohla čučoriedka sústrediť už len na tie.

Na to, aby mohli čučoriedky správne fungovať a urodiť chutné zdravé bobule, je potrebnej veľa trpezlivosti. Niektoré procesy sa opakujú ročne, no niektoré nastávajú až po niekoľkých rokoch. Napríklad čučoriedkové kríky sú najúrodnejšie až po štyroch rokoch. Aj to je dôvod, prečo sa počas zimných dní treba venovať čučoriedkam a nepodceniť žiaden krík.