Ak máte radi veľa chutí, zdravé ingrediencie a sviežosť, túto pochúťku rozhodne vyskúšajte. Pohár s čučoriedkami a semienkami, pseudoobilninou a nastrúhanými mandľami je ideálnym dezertom. Môžete použiť čučoriedky v akejkoľvek forme, najlepšie sú zavárané a mrazené. Samozrejme, ak budete mať čerstvé, je to len plus. Ak vás prekvapila ingrediencia s názvom quinoa, môžete si pozrieť aj náš ďalší recept, v ktorom sme ju viac opísali.

Budeme potrebovať:

 • 100 – 150 g čučoriedok
 • 100 – 150 g quinoy
 • 3 pl chia semienok
 • 2 dcl  mlieka (napr. aj kokosového)
 • 1 biely grécky jogurt (140 g)
 • mandle, kokosové lupienky (čipsy)
 • čučoriedkový sirup/kompót/lekvár
 • adekvátny pohár

Ako vyplniť pohár

 1. Najprv si poradíme s chia semienkami, z ktorých spravíme puding, a to veľmi jednoducho. Musíme však rátať s časovou rezervou. Dve polievkové lyžice chia namočíme a zamiešame do mlieka, necháme odstáť v chladničke aspoň 2 hodiny. Semienka by mali napučať a mala by vzniknúť pudingová hmota.
 2. Trochu času ešte zaberie aj quinoa, ktorú uvaríme (podobne ako ryžu, ale bez smaženia a cibuľky). Množstvo zvoľte podľa chuti a množstva ostatných ingrediencií či podľa veľkosi pohára, aby sa vám tam všetko zmestilo. Jeden hrnček quinoy uvaríme v jednom až dvoch pohároch vody, quinoa ju totiž veľmi nenasiakne. Má veľmi maličké zrnká, preto si pri cedení vyberte husté sitko.
 3. Ak treba, ďalej si vopred rozmrazíme čučoriedky. Pripravíme si zvyšné ingrediencie a môžeme vrstviť do pohára (pohárov).
 4. Prvú vrstvu dáme napríklad jogurt asi 1 – 2 lyžice. Ďalej podobnú vrstvu varenej quinoy, na ktorú nalejeme čučoriedkový sirup alebo kompót. Môžeme pridať celé čučoriedky a opäť zasypať quinoou. 
 5. Navrstvíme chia pudingom, posypeme čučoriedkami a navrch dozdobíme mandľami či kokosovými lupienkami.
 6. Podľa potreby ale môžete pokračovať s vrstvením až po vrch pohára.
 7. Dobrú chuť!

Ak náhodou nemáte doma po ruke nejakú ingrediencu, pokojne ju môžete v pohári vynechať a tým pádom aj konkrétnu vrstvu. Môžete tiež skúsiť nejakú inú pridať, napríklad banánovú alebo sušienkovú. Na tomto odkaze nájdete ďalšie recepty.