Kanadské čučoriedky alebo inak čučoriedky chocholíkaté/chocholičnaté (zriedkavo aj americké) sú veľmi rozšíreným pestovateľským druhom čučoriedok. Väčšina šľachtených odrôd má pôvod práve v nej. Vyznačuje sa výnimočnou arómou a chuťou a má aj typickú vlastnosť čučoriedok – zimnú adaptáciu. V nasledujúcich riadkoch si povieme, ako sa treba o nich starať v zime.

Počas najchladnejších dní, kedy ostatné rastliny majú starosť, ako prečkať zimu, čučoriedky sa poberú na “zimný spánok”. Spomalí sa jej rast a zvýši odolnosť pred mrazom a aj ochoreniami. Toto vegetačné obdobie má však predsa len drobné nástrahy.

Nie je zima ako zima

K poškodeniu rastliny v dôsledku zimy môže prísť poväčšine až vtedy, keď je teplota nižšia ako – 3 °C. Niektoré odrody však hravo vydržia aj – 40 °C. Vždy však treba rátať s relatívnym rosným bodom a tiež vetrom, ktoré ovplyvňujú vzájomnú teplotu čučoriedkového kríku a okolia.
Rosný bod je taká teplota, pri ktorej kondenzuje vodná para. Pri nízkom rosnom bode je vzduch veľmi suchý, kvety sú tak o niekoľko stupňov chladnejšie ako okolie a náchylné na poškodenie. Preto pestovatelia čučoriedok z Plaveckého Petra používajú na ochranu úrody čučoriedok dym, veterné stroje a aj vrtuľníky.

Na takúto ochranu sa však dá použiť aj zakrytie rastlín a mulčovanie, obsypanie rašelinou. Možnosťou je aj sadenie čučoriedkových kríkov do kvetináčov, ktoré má viacero výhod oproti sadeniu do zeme aj v tomto smere. “Do kvetináčov a okolo nich nahrňte štyri až osem centimetrov najlepšie slameného mulča. Ak nemáte, môžete použiť popadané lístie, podrvenú kôru či drevenú štiepku. Nádoby môžete zabaliť do vrecoviny alebo iného izolačného materiálu, hovorí agronóm Eduard Kalenský z Ovocnej farmy v Plaveckom Petre.

Závlaha a strih čučoriedok

Ďalej je dôležité zavlažovanie kríkov. “Ak je pôda suchá, zľahka ju zalievajte, ale nie veľmi. Keď sú kríky pokryté snehom, rastliny dostanú dostatok vlahy, a preto ich netreba polievať,“ vysvetľuje agronóm. Čučoriedky v kvetináčoch zvyčajne nepotrebujú v zime až toľko vody, netreba však zanedbať kontrolu, či nie je pôda preschnutá. Črepníky s čučoriedkami je tiež vhodné umiestniť k stene, prípadne až do závetria. To, samozrejme, v prípade potreby ochráni pred väčším chladom, ale zároveň sa črepníky s kríkmi neprevalia kvôli silnému vetru na zem.

Najpravdepodobnejšou hrozbou je však výkyv počasia, kedy sa na chvíľu oteplí a čučoriedke môže narušiť vegetáciu. “Vtedy sa môžu rastliny poškodiť. Väčšinou sa to deje na jar, keď začínajú kríky kvitnúť a príde náhly mráz. Keď k tomu dôjde, je krík v rôznych štádiách pučania a poškodia sa iba vznikajúce púčiky,“ opisuje Kalenský.

Počas obdobia ku koncu zimy, ideálne pred začiatkom jari je vhodné čučoriedkové kríky zastrihať. Zbaviť ich poškodených a slabých chorých výhonkov. Treba však ponechať väčšinu kríka a neprehnať to.
O čučoriedku sa teda v zime netreba veľmi báť, stačí, ak ju pred silnými mrazmi dobre izolujeme a nenecháme ani úplne vyschnúť. To by sa však v našom podnebnom pásme tak ľahko stať nemalo. Vážnejším problémom sú výkyvy počasia, ktoré môžu úrodu ohroziť, ak sa však o čučoriedky dobre staráte počas celého roka, nič ich nezastaví a vedia urodiť naozaj veľa bobuliek. Ak by ste sa báli chôrob, ktoré môžu čučoriedky ohroziť, venovali sme sa tomu v ďalšom článku.