Kedy sadiť čučoriedky

Čučoriedky je ideálne vysádzať na jeseň prípadne na jar. Jeseň je pre čučoriedky najvhodnejšia. Predchádza sa tak jarným mrazom.  Čučoriedky budú mať dostatok vlahy dobre sa zakorenia a stonky zhrubnú. Dobrou voľbou sú 1- až 3-ročné rastliny, ak sú k dispozícii. Dajú sa kúpiť v kvetináčoch. V každom prípade určite nakupujte v renomovanej škôlke.

Výber čučoriedok

Prvých zásadným krokom je pre čučoriedku vybrať vhodné miesto. Vyberte si slnečné, chránené miesto. „Aj keď čučoriedky tolerujú tieň, lepšie plody budú mať vtedy ak ich vysadíte na slnku. Zároveň si dajte pozor, aby neboli vystavené suchým vetrom,“ informuje Eduard Kalenský z Ovocnej farmy v Plaveckom Petri.Nesaďte čučoriedky príliš blízko stromov, pretože stromy nielenže bránia dopadu slnečného svetla, ale tiež nasávajú všetku vlhkosť v pôde. Ak vysádzate viac kríkov, je najlepšie ich zasadiť rovnomerne vedľa seba a nie roztrúsene po záhrade. To zvýši produkciu a kvalitu bobúľ.

Aké odrody čučoriedok sadiť

Čučoriedka chocholíkatá (Vaccinium corymbosum )

Tiež nazývaná ako kanadská, americká, záhradná, veľkoplodá či brusnica chocholíkatá. Táto odroda pochádza z Kanady a najlepšie sa jej darí v kyslej pôde. Kríky dorastajú až do dvoch metrov. Plody sú veľké tmavomodrej farby. Tento druh patrí k najplodnejším kríkom čučoriedok. Plody dozrievajú koncom augusta.

Čučoriedka obyčajná (Vaccinium ashei)

Alebo aj  Powder blue. Kríky dorastajú až do výšky 5 metrov,  sú vhodné aj do studeného podnebia. Vhodné sú pre ľahké (piesočné) a stredné (hlinité) pôdy a pre krík je vhodná dobre priepustnú pôda. Tento druh môže rásť v polotieni pri lese alebo aj na priamom slnku. Krík obľubuje vlhkú pôdu, ale znesie aj sucho. Táto odroda čučoriedok je samoopelivá a potrebuje inú odrodu Ashei na opelenie. Čučoriedky majú svetlomodrú farbu. Plody dozrievajú od konca júna do polovice júla. Do jamy, kde budete kríky sadiť, pridajte rašelinu alebo borovicovú kôru.

Lesná čučoriadka (Vaccinium angustifolium)

Nazývaná aj  lowbush. Ide o odrodu, ktorá bežne dozrieva v našich lesoch, hlavne v Tatrách. Je to opadavý nízko rastúci krík. Lesná čučoriedka dorastá do maximálnej výšky 120 centimetrov. Kvety sú zelenkavobiele s ružovými odtieňmi. Ovocie je drobné a má tmavomodrú až čiernu farbu. Najlepšia je pre krík vlhká pôda s vysokým obsahom organických látok a veľmi kyslá (pH 4,5 – 5,5). Tiež musí mať dobre priepustnú pôdu. Úrodnosť je stredná. Doba kvitnutia je máj až jún a plody dozrievajú až v júli. Rastlina má rada slnko aj polotieň.

ako sadiť čučoriedky

zdroj:ovocnafarma.sk

Zasaďte ich do priepustných a kyslých pôdach

Čučoriedka je plytko zakorenená rastlina. Preto vyžaduje pôdu, ktorá drží vlhkosť, ale zároveň dobre odteká a nezostáva mokrá. ,,Nesaďte čučoriedky na miesta, ktoré majú ťažké, ílovité pôdy, ktoré zostávajú dlho mokré a neprepúšťajú dobre vlahu. Čučoriedkam sa darí v kyslej pôde. Ak ich zasadíte do nepriepustnej pôdy. Nikdy sa im nebude dariť, “ upozorňuje E. Kalenský.

Hodnoty pH by mala byť v ideálnom prípade v rozmedzí medzi 3,5 až 5 pôda, ktorá nie je dostatočne kyslá, spomalí ich rast. Pôdu je možné okysliť zmiešaním malého množstva granulovanej síry do pôdy niekoľko mesiacov pred výsadbou. Tiež môžete použiť  rašelinu alebo borovicovú kôru či ihličie, ktoré je tiež dobrým doplnkom na okyslenie pôdy. Organickú hmotu primiešajte do pôdy skôr, ako zasadíte čučoriedkové kríky.

Výsadba čučoriedok

Dávajte pozor, aby ste krík nezasadili príliš hlboko. ,,Koreňový bal, by mal byť tesne pod povrchom. Vykopte diery asi 50 centimetrov hlboké a 40 centimetrov široké (dvakrát širšie a dvakrát hlbšie ako korene rastliny). Čučoriedkové kríky saďte od seba aspoň 120-150 cm, medzi radmi najmenej nechajte miesto aspoň 2, 5metra. Pripravte si zmes na sadenie tak, že zmiešate 2 diely hliny a jeden diel rašeliny. Môžete tiež primiešať piliny alebo kompost,“ opisuje farmár Kalenský.

 Nasypte zmes na spodok jamy a krík zasuňte do jamky tak, aby koreňový bal bol tesne pod povrchom a roztiahli sa jeho korene. Dieru pevne zasypte zeminou. Hnojivo aplikujte mesiac po výsadbe, nie v čase výsadby. Môžete si ho vyrobiť aj doma. V tomto článku sme sa venovali tomu: Aké hnojivo na čučoriedky? Poradíme vám, ako si ho vyrobíte aj doma.

Pestovanie čučoriedok v nádobách

Čučoriedky pestované v kvetináčoch sa dajú ľahšie chrániť pred vtákmi či vetrom a sú odolnejšie voči chorobám, ľahko sa zbierajú a v prípade potreby sa dajú ľahko premiestniť. Navyše, ak žijete v oblasti bez kyslej pôdy, pestovanie čučoriedok v kvetináčoch vám umožní prispôsobiť pH pôdy špeciálne pre čučoriedky.

Postup:

Na pestovanie si vyberte veľkú nádobu  (25 – 40 l)  s drenážnymi otvormi. Použite zalievaciu zmes určenú pre kyslomilné rastliny, ako sú azalky alebo rododendrony, alebo zmiešajte piesočnatú pôdu s rašelinou a kompostom. ,,Zasaďte krík do nádoby a dobre zalejte. Pridajte drevenú štiepku na vrch pôdy, aby si rastlina udržala vlhkosť. Kvetináč umiestnite na slnečné miesto. Udržujte pôdu vlhkú. V severnejších oblastiach umiestnite kvetináč s čučoriedkami na miesto, kde bude krík chránený pred vetrom alebo nádobu prikryte slamou. Tiež môžete kvetináč obaliť do vrecoviny.  Kríky čučoriedok sú mrazuvzdorné, niektoré odrody znášajú aj teploty do -25°C,” uzatvára  Kalenský.

Prerezávanie kríkov

  • Prvé asi 4 roky po výsadbe nie je potrebné strihať čučoriedkové kríky. Odvtedy je potrebné prerezávanie, aby sa stimuloval rast nových výhonkov, ktoré prinesú ovocie v nasledujúcej sezóne.
  • Rastliny zrežte koncom zimy alebo skoro na jar, než začnú rásť nové výhonky.
  • Vystrihnite mŕtve, zlomené, krátke, slabé a vretenovité výhonky.
  • Pri odrodách s vysokým porastom začnite veľkými rezmi, odstránením dreva staršieho ako 6 rokov, klesnuté stonky alebo tie, ktoré tlačia na stred kríka. Odstráňte tiež nízko rastúce konáre, ktorých plody sa budú dotýkať zeme, a tiež vretenovité vetvičky.
  • Na rastline by mali zostať iba tie najkvalitnejšie vzpriamené výhony (5-7).